Zpravodajství
Mítink Konec levné práce představil nové požadavky odborů pro rok 2020
22.09.2019 | Odbory | OS STAVBA ČR | Přečteno: 136x

17. září se v Praze uskutečnil další manifestační mítink ČMKOS „Konec levné práce“, tentokrát nově ve Fóru Karlín. Více než 1300 (a některé odhady říkají, že i přes 1500) odborářů dalo jasně najevo, že nejsou spokojeni s řadou věcí – od příliš dlouhé pracovní doby přes problémy ve zdravotnictví, nízkou minimální mzdu, pracovní podmínky, až po neodpovídající mzdy a platy za práci, a to i ve srovnání s většinou ostatních států Evropské unie.

Za priority tak bylo označeno jak prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů pro všechny, tak investice do infrastruktury, školství a vědy. Větší podpora by měla být věnována také malému a střednímu podnikání a technickému školství. K požadavku na změny daňového systému pak patří narovnání daní zaměstnanců a živnostníků, důslednější kontrola daňových optimalizací a progresívní zdanění, omezení práce „na černo“ a daňových úniků. Vzniknout by měla nová hospodářská strategie zahrnující mj. vznik státní exportní společnosti pro efektivní vývoz českých technologií, posílení cestovního ruchu a v neposlední řadě i nájemního bydlení.

Mítink kromě požadavku „Národní dohody pro Českou republiku“, která by měla přinést udržitelnou vizi ekonomického rozvoje naší země, také stanovil cíle kolektivního vyjednávání pro rok 2020, zejména růst mezd o 6 – 7 % podle podmínek v jednotlivých zaměstnavatelských subjektech – tedy jeden ze základních předpokladů pro opravdu „Dobrou práci“.

Samozřejmě nechyběli ani členové ze základních organizací i vedení našeho svazu. Ti na svých jednotných tričkách představili výzvu všem kolegům „Nejsem černý pasažér – jsem odborář“.

Atmosféra, která celý mítink provázela, byla umocněním toho, že zmíněné požadavky ČMKOS jsou nejen v zájmu odborářů, ale všech zaměstnanců. A nutnost úzké spolupráce s partnerskými odbory sousedních zemí potvrzovala účast jejich vysokých představitelů na mítinku.

Všechny prezentace z mítinku, fotodokumentaci, video a další zajímavé informace najdete na www.cmkos.cz.

Do systému vložil: Pýchová Iveta
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Studie ČMKOS---
Foto k článku
Další články
Titulek
Rozhovor: Odchody do důchodu u tzv. těžkých profesí
Zapojení do projektu realizovaného Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a ČMKOS
Rybitví opět po roce žilo sportovními hrami
Ve společnosti ZAPA beton a.s. byla vyhlášena časově neomezená stávková pohotovost
Rozhovor: Stavebnictví je příkladem pozitivního sociálního dialogu